| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Off-Road / ATV |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Displacement | 246 cc |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +1.50 mm |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Stroke Length | 72.00 mm |
| Bore Size | 67.50 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Model | Pro-Lite |
- Designed for all-purpose 2-stroke riding
- Durability, longevity and increased horsepower
- Dedicated forging design for strength-to-weight optimization
- Extra lightening operations for enhanced throttle response
- Engineered, forged, and machined in the USA
- Piston is made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986 | Honda | TRX250R |
| 1985-1986 | Honda | ATC250R |
| 1984-1985 | Honda | CR250R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes