| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | Standard |
| Displacement | 700 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Bore Size | 67.60 mm |
| Piston Diameter | 67.50 mm |
| Riding Style | Snow |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Model | Pro-Lite |
| Stroke Length | 65.00 mm |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999 | Polaris | 700 XCR |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes