| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Displacement | 436 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Stroke Length | 60.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Snow |
| Bore Size | 68.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Piston Diameter | 67.90 mm |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1994 | Arctic Cat | Cougar Mountain Cat |
| 1991-1994 | Arctic Cat | Cougar 440 |
| 1994-1995 | Arctic Cat | ZR 440 |
| 1991-1992 | Arctic Cat | Prowler Mountain Cat |
| 1991-1994 | Arctic Cat | Cheetah Touring |
| 1991-1992 | Arctic Cat | Prowler Special |
| 1996 | Arctic Cat | Panther 440 LC |
| 1997-2000 | Arctic Cat | ZL 440 |
| 1992 | Arctic Cat | Pantera 440 |
| 1992 | Arctic Cat | Cougar 2-Up |
| 1996 | Arctic Cat | Jag 440 LC |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes