| Specification | Value |
|---|---|
| Engine Type | 2-Stroke |
| Bore - Oversize | Standard |
| Displacement | 436 cc |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore Size | 68.00 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Snow |
| Piston Diameter | 67.92 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
| Model | Pro-Lite |
| Stroke Length | 60.00 mm |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1973-1975 | Arctic Cat | El Tigre 440 |
| 1975 | Arctic Cat | Pantera 440 |
| 1972-1973 | Arctic Cat | Puma 440 |
| 1971 | Arctic Cat | Puma 440 A |
| 1974 | Arctic Cat | Lynx II 440 |
| 1972-1975 | Arctic Cat | Cheetah 440 |
| 1971 | Arctic Cat | Puma 440 A Mod |
| 1972-1975 | Arctic Cat | Panther 440 |
| 1971 | Arctic Cat | EXT Special 440 A |
| 1979 | John Deere | Trailfire 440 |
| 1978-1980 | Kawasaki | Intruder 440 |
| 1979-1980 | Kawasaki | Drifter 440 |
| 1978-1980 | Kawasaki | Invader 440 |
- MAP:
- Yes