| Specification | Value |
|---|---|
| Engine Type | 2-Stroke |
| Bore Size | 68.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +1.00 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Model | Pro-Lite |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy / Forged |
| Riding Style | ATV |
| Stroke Length | 70.00 mm |
| Displacement | 246.8 cc |
- Designed for all-purpose 2-stroke riding
- Durability, longevity and increased horsepower
- Dedicated forging design for strength-to-weight optimization
- Extra lightening operations for enhanced throttle response
- Engineered, forged, and machined in the USA
- Piston is made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987 | Suzuki | LT250R QuadRacer |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes