| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Kit |
| Displacement | 280 cc |
| Model | Forged Series |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore - Oversize | +1.00 mm / +1,00 mm |
| Piston Diameter | 69.45 mm |
| Compression Ratio | 8.9:1 |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Riding Style | ATV |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Bore Size | 69.50 mm |
| Stroke Length | 76.00 mm |
- Designed and built for 4 stroke engine models
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1991-1998 | Suzuki | LT-F4WDX King Quad 300 |
| 1999-2002 | Suzuki | LT-F300F KingQuad 4x4 |
| 1998-2005 | Arctic Cat | 300 4x4 |
| 1998-2003 | Arctic Cat | 300 2x4 |
| 2004-2005 | Arctic Cat | 300 4x2 |
- MAP:
- Yes