| Specification | Value |
|---|---|
| Engine Type | 2-Stroke |
| Units | Kit |
| Model | Forged Series |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Displacement | 244.70 cc |
| Bore Size | 70.00 mm |
| Piston Diameter | 69.95 mm |
| Bore - Oversize | +0,50 mm / +0.50 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Off-Road |
| Stroke Length | 64.50 mm |
| Product Name | Piston Kit |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1977-1984 | Husqvarna | CR250 |
| 1976-1984 | Husqvarna | WR250 |
| 1975 | Husqvarna | WR 250 |
- MAP:
- Yes