| Specification | Value |
|---|---|
| Stroke Length | 64.00 mm |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size | 70.00 mm |
| Piston Diameter | 69.92 mm |
| Riding Style | Street / Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road |
| Displacement | 246 cc |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Product Name | Piston Kit |
| Model | Forged Series |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Units | Kit |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1973-1981 | Suzuki | TS250 |
| 1980 | Suzuki | DS250 |
| 1973-1975 | Suzuki | TM250 |
- MAP:
- Yes