| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 70.00 mm |
| Piston Diameter | 69.95 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
| Model | Forged Series |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road |
| Bore - Oversize | Standard |
| Displacement | 246 cc |
| Stroke Length | 64.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1974-1979 | Yamaha | DT250 |
| 1978-1980 | Yamaha | IT250 |
| 1973-1975 | Yamaha | MX250 |
| 1976-1979 | Yamaha | YZ250 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes