| Specification | Value |
|---|---|
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Model | Pro-Lite |
| Bore - Oversize | +1,00 mm / +1.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Snow |
| Stroke Length | 68.00 mm |
| Bore Size | 70.50 mm |
| Displacement | 794 cc |
| Piston Diameter | 70.40 mm |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Units | Kit |
| Engine Type | 2-Stroke |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999 | Ski-Doo | Mach Z LT R |
| 2000 | Ski-Doo | Grand Touring 800 SE Millennium Edition |
| 1993 | Ski-Doo | Formula Mach Z |
| 2002-2003 | Ski-Doo | Mach Z 800 Tech Plus RER |
| 2002 | Ski-Doo | Mach Z 800 Sport |
| 1999 | Ski-Doo | Mach Z 800 R |
| 1999-2001 | Ski-Doo | Mach Z 800 |
| 1999 | Ski-Doo | Mach Z 800 Mike Houle Signature Series |
| 1994-1996 | Ski-Doo | Mach Z 779 |
| 2000 | Ski-Doo | Mach Z 800 R Special Edition |
| 1999 | Ski-Doo | Mach Z 800 LT |
| 2001 | Ski-Doo | Mach Z Tech Plus |
| 2000 | Ski-Doo | Mach Z 800 R Millennium Edition |
| 1996 | Ski-Doo | Mach Z 779 LT |
- MAP:
- Yes