| Specification | Value |
|---|---|
| Stroke Length | 64.40 mm |
| Engine Cooling | Air Cooled |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Bore - Oversize | +1.00 mm / +1,00 mm |
| Bore Size | 71.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Displacement | 248 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Model | Forged Series |
| Piston Diameter | 70.95 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Off-Road |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1978-1980 | Honda | CR250R Elsinore |
| 1981-1984 | Honda | ATC250R |
| 1978-1980 | Honda | CR250R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes