| Specification | Value |
|---|---|
| Stroke Length | 65.00 mm |
| Bore Size | 72.00 mm |
| Bore - Oversize | Standard |
| Displacement | 794 cc |
| Piston Diameter | 71.95 mm |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Model | XPS Series |
| Riding Style | Snow |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999, 2001, 2002, 2003 | Polaris | 800 XCR |
| 2000 | Polaris | Indy XCR 800 1.25" w/128" Track |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes