| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 73.50 mm |
| Displacement | 577 cc |
| Model | Pro-Lite |
| Product Name | Piston Kit |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Diameter | 73.40 mm |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +0,50 mm / +0.50 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | Snow |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 68.00 mm |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987-1990 | Yamaha | Exciter 570 L/C Deluxe |
| 1989 | Yamaha | EX570E Exciter Deluxe |
| 1991-1993 | Yamaha | EX570E Exciter II LE |
| 1991-1993 | Yamaha | EX570 Exciter II |
| 1993 | Yamaha | EX570ST Exciter II ST |
| 1991-1992 | Yamaha | Exciter II 570 ST |
| 1991-1992 | Yamaha | Exciter II 570 SX |
| 1993 | Yamaha | EX570SX Exciter II SX |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes