| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 74.00 mm |
| Bore - Oversize | +1,00 mm / +1.00 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Snow |
| Stroke Length | 65.00 mm |
| Displacement | 559 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Model | Pro-Lite |
| Piston Diameter | 73.91 mm |
| Units | Kit |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2005 | Polaris | Indy Sport Touring 550 w/136" Track |
| 2003 | Polaris | Indy Sport Touring 550 Deluxe |
| 1999-2008 | Polaris | Indy 550 RMK Trail |
| 2007, 2008, 2014 | Polaris | Indy 550 LX |
| 2000, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009 | Polaris | Indy Trail Touring 550 w/136" Track |
| 1999-2008 | Polaris | Indy Super Sport |
| 1999-2008 | Polaris | Indy 550 Super Sport |
| 2009-2013 | Polaris | IQ 550 |
| 2002-2006 | Polaris | 550 Classic |
| 1999-2005 | Polaris | Indy Sport Touring 550 ES |
| 2004 | Polaris | Indy 550 Pro X Fan |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes