| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 250 cc |
| Model | Forged Series |
| Product Name | Piston Kit |
| Stroke Length | 59.50 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Bore - Oversize | +1.00 mm |
| Bore Size | 74.00 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Units | Kit |
| Piston Diameter | 73.95 mm |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1986-2004 | Honda | XR250R |
| 1991-1996 | Honda | XR250L |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes