| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 593 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | Standard |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 68.00 mm |
| Riding Style | Snow |
| Piston Diameter | 74.35 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Model | Pro-Lite |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Bore Size | 74.50 mm |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000 | Polaris | 600 RMK |
| 1996 | Polaris | Indy XC 600 |
| 1999 | Polaris | 600 XC SP |
| 1997-1999 | Polaris | 600 XC |
| 2000 | Polaris | 600 XC Deluxe |
| 1998, 1999, 2001 | Polaris | RMK 600 |
| 2001 | Polaris | Indy 600 Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes