| Specification | Value |
|---|---|
| Piston Diameter | 74.95 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Stroke Length | 57.80 mm |
| Bore - Oversize | +1,00 mm / +1.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Displacement | 248 cc |
| Bore Size | 75.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
- Designed and built for 4 stroke engine models
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1979-1981 | Honda | XL250S |
| 1982-1983 | Honda | XL250R |
| 1981-1983 | Honda | XR250R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes