| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Forged Series |
| Piston Diameter | 74.95 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore - Oversize | +1.00 mm / +1,00 mm |
| Bore Size | 75.00 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Displacement | 282 cc |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Riding Style | ATV |
| Compression Ratio | 10.25:1 |
| Stroke Length | 65.50 mm |
| Units | Kit |
- Designed and built for 4 stroke engine models
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-2000 | Honda | TRX300 FourTrax |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes