| Specification | Value |
|---|---|
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Piston Diameter | 75.45 mm |
| Stroke Length | 56.50 mm |
| Bore Size | 75.50 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Units | Kit |
| Displacement | 250 cc |
| Model | Forged Series |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore - Oversize | +0,50 mm / +0.50 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Riding Style | Off-Road |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
- Designed and built for 4 stroke engine models
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1984-1987 | Honda | XL250R |
| 1984-1985 | Honda | XR250R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes