| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | +0.50 mm |
| Model | Forged Series |
| Compression Ratio | 8.6:1 |
| Bore Size | 76.50 mm |
| Displacement | 290 cc |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 64.00 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | ATV |
| Units | Kit |
| Piston Diameter | 76.45 mm |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2002 | Kawasaki | KVF300 Prairie 4x4 |
| 1989-2003 | Kawasaki | KLF300 Bayou 4x4 |
| 1986-2003 | Kawasaki | KLF 300 Bayou |
| 2003 | Kawasaki | KVF 300 Prairie 4x4 |
| 1986-1988 | Kawasaki | KLF 300 Bayou 4x4 |
| 2001-2003 | Kawasaki | KEF300 Lakota Sport |
| 1999-2003 | Kawasaki | KVF 300 Prairie |
| 1995-2000 | Kawasaki | KEF 300 B Lakota Sport |
- MAP:
- Yes