| Specification | Value |
|---|---|
| Compression Ratio | 14.2:1 |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Units | Kit |
| Displacement | 250 cc |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Product Name | Piston Kit |
| Model | Forged Series |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Bore Size | 78.00 mm |
| Piston Diameter | 77.96 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Stroke Length | 52.20 mm |
- Built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Kit includes piston rings, wrist pin, and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2021-2022 | Kawasaki | KX250 |
| 2021-2022 | Kawasaki | KX250X |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes