| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Piston Diameter | 77.83 mm |
| Units | Kit |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Model | Pro-Lite |
| Displacement | 669 cc |
| Riding Style | Snow |
| Stroke Length | 70.00 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Bore Size | 78.00 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-1999 | Ski-Doo | Summit X 700 |
| 1999 | Ski-Doo | MX-Z 670 H.O. |
- MAP:
- Yes