| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 78.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Model | Pro-Lite |
| Riding Style | Snow |
| Bore - Oversize | Standard |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Diameter | 77.87 mm |
| Units | Kit |
| Displacement | 700 cc |
| Stroke Length | 73.00 mm |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2002 | Ski-Doo | Summit 700 Olympic Games Sled |
| 2002 | Ski-Doo | MX Z 700 Renegade |
| 2000-2001 | Ski-Doo | Summit 700 |
| 2003 | Ski-Doo | Summit 700 Adrenaline |
| 2002-2003 | Ski-Doo | Grand Touring 700 Sport |
| 2001 | Ski-Doo | Formula Deluxe 700 GSE |
| 2002 | Ski-Doo | Summit 700 Sport |
| 2001 | Ski-Doo | Formula Deluxe 700 GS |
| 2000 | Ski-Doo | Formula Deluxe 700 |
| 2000, 2003 | Ski-Doo | Summit 700 Highmark |
| 2001 | Ski-Doo | MX Z 700 Trail |
| 2003-2004 | Ski-Doo | Legend 700 Sport |
| 2003-2004 | Ski-Doo | Legend 700 SE |
| 2001, 2003 | Ski-Doo | Summit 700 X |
| 2000-2001 | Ski-Doo | MX Z 700 |
| 2001, 2003 | Ski-Doo | MX Z 700 Adrenaline |
| 2004 | Ski-Doo | Legend 700 Sport GT |
| 2001-2002 | Ski-Doo | Grand Touring 700 GS |
| 2000 | Ski-Doo | Summit 700 Millennium Edition |
| 2001 | Ski-Doo | MX Z 700 X |
| 2003 | Ski-Doo | Grand Touring 700 SE |
| 2000 | Ski-Doo | MX-Z 700 Millennium Edition |
| 2000 | Ski-Doo | MX-Z 700 Black Special |
| 2000 | Ski-Doo | Formula Z 700 |
| 2004 | Ski-Doo | Legend 700 GT SE |
- MAP:
- Yes