| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 701 cc / 699 cc |
| Riding Style | Snow |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | Standard / +3.00 mm |
| Model | Pro-Lite |
| Engine Cooling | Liquid Cooled |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore Size | 81.00 mm |
| Stroke Length | 68.00 mm |
- Designed for all-purpose 2-stroke riding
- Durability, longevity and increased horsepower
- Dedicated forging design for strength-to-weight optimization
- Extra lightening operations for enhanced throttle response
- Engineered, forged, and machined in the USA
- Piston is made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1988-1990 | Arctic Cat | Wildcat 650 |
| 1991-1996 | Arctic Cat | Mountain Cat 700 EFI |
| 1999-2000 | Arctic Cat | Powder Special 700 Limited |
| 1999-2000 | Arctic Cat | Powder Special 700 |
| 1999-2000 | Arctic Cat | Powder Special 700 LE |
| 1991-1996 | Arctic Cat | Wildcat EFI |
| 2000 | Arctic Cat | ZR 700 w/Reverse |
| 1991-1993 | Arctic Cat | Mountain Cat 700 |
| 1994-1996 | Arctic Cat | Wildcat 700 |
| 1994, 1995, 1999, 2000 | Arctic Cat | ZR 700 |
| 2000 | Arctic Cat | ZR 700 LE |
| 2000 | Arctic Cat | ZL 700 |
- MAP:
- Yes