| Specification | Value |
|---|---|
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Riding Style | ATV |
| Stroke Length | 63.00 mm |
| Bore - Oversize | +1,00 mm / +1.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Bore Size | 81.00 mm |
| Piston Diameter | 80.95 mm |
| Model | Forged Series |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Displacement | 633 cc |
- Designed and built for 4 stroke engine models
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005-2010 | Kawasaki | KVF650 Brute Force 4x4 |
| 2002-2003 | Kawasaki | KVF650 Prairie 4x4 |
| 2005-2007 | Arctic Cat | V-2 650 LE Automatic 4x4 |
| 2004-2006 | Arctic Cat | 650 V-2 4x4 Auto |
| 2004, 2006 | Arctic Cat | 650 V-2 4x4 Auto LE/TS |
| 2007 | Arctic Cat | V-2 650 Automatic 4x4 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes