| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | +1.00 mm / +1,00 mm |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
| Product Name | Piston Kit |
| Piston Diameter | 80.89 mm |
| Piston Material | Forged / 4032 Aluminum Alloy |
| Stroke Length | 71.00 mm / 74.00 mm |
| Bore Size | 81.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Riding Style | Watercraft |
- Most Wiseco 2-stroke pistons are forged from high-silicone bar stock
- Greater strength and lower expansion at high temperatures
- All Wiseco High-Performance pistons are priced with rings, wrist pins and circlips
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC) and fit only Wiseco pistons
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Kawasaki | JH1100 1100ZXi |
| 1997-1999 | Kawasaki | JT1100 1100STX |
| 1996-1997 | Kawasaki | JT750 STS |
| 1996-1997 | Kawasaki | JH750 750SS |
| 1998 | Kawasaki | JT750 750STX |
| 1996-1997 | Kawasaki | JH750 750ZXi |
| 1996-1997 | Kawasaki | JH750 Super Sport XI |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes