| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size | 81.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Stroke Length | 68.00 mm |
| Units | Kit |
| Piston Diameter | 80.90 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Piston Material | Forged / 4032 Aluminum Alloy |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Riding Style | Watercraft |
| Engine Type | 2-Stroke |
- Most Wiseco 2-stroke pistons are forged from high-silicone bar stock
- Greater strength and lower expansion at high temperatures
- All Wiseco High-Performance pistons are priced with rings, wrist pins and circlips
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC) and fit only Wiseco pistons
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1994-1995 | Yamaha | FX 700 WaveRunner |
| 1994-2010 | Yamaha | SJ700 Super Jet |
| 2002-2004 | Yamaha | XL700A WaveVenture XL700 |
| 1999-2001 | Yamaha | XL700 WaveRunner XL700 |
| 1994-1997 | Yamaha | RA700 WaveRaider |
| 1993-1996 | Yamaha | WB700 WaveBlaster |
| 1995, 1996, 1998 | Yamaha | WVT700 WaveVenture 700 |
| 1995 | Yamaha | WRA700 WaveRunner III GP |
| 1994 | Yamaha | WRA700 WaveRunner 3 |
| 1993-1994 | Yamaha | WRB700 WaveRunner Pro VXR |
| 1995-1996 | Wet Jet | Duo 701 |
| 1996-1997 | Wet Jet | Kraze |
| 1996-1997 | Wet Jet | ZX |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes