| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 739 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Stroke Length | 82.00 mm |
| Bore Size | 82.00 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Bore - Oversize | +4,00 mm / +4.00 mm |
| Units | Kit |
| Model | Pro-Lite |
| Piston Diameter | 81.87 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Snow |
| Skirt Coating | Non-Coated |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-1999 | Ski-Doo | Summit X 700 |
| 1999 | Ski-Doo | MX-Z 670 H.O. Tony Haikonnen Signature Series |
| 1998-1999 | Ski-Doo | MX-Z 670 H.O. |
| 1999 | Ski-Doo | MX-Z 670 H.O. Special Edition |
| 1998-1999 | Ski-Doo | Summit X 700 High Mark |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes