| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 85.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | Snow |
| Model | Pro-Lite |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Stroke Length | 76.00 mm |
| Displacement | 862 cc |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Diameter | 84.87 mm |
| Bore - Oversize | Standard |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Units | Kit |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2006 | Arctic Cat | ZR 900 EFI Sno Pro |
| 2005 | Arctic Cat | ZR 900 Sno Pro |
| 2004 | Arctic Cat | Mountain Cat 900 EFI |
| 2003-2005 | Arctic Cat | ZR 900 |
| 2004-2006 | Arctic Cat | ZR 900 EFI |
| 2004-2005 | Arctic Cat | King Cat 900 |
| 2004 | Arctic Cat | Mountain Cat 900 |
| 2005-2006 | Arctic Cat | King Cat 900 EFI |
- MAP:
- Yes