| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Forged Series |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Bore - Oversize | +1,00 mm / +1.00 mm |
| Piston Diameter | 84.95 mm |
| Riding Style | Off-Road |
| Displacement | 339 cc |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Product Name | Piston Kit |
| Stroke Length | 61.30 mm |
| Bore Size | 85.00 mm |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Units | Kit |
| Engine Type | 4-Stroke |
- Designed and built for 4 stroke engine models
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1983-1984 | Honda | XR350R |
- MAP:
- Yes