| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Forged Series |
| Piston Diameter | 84.95 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Bore Size | 85.00 mm |
| Riding Style | ATV / Off-Road |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Displacement | 397 cc |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Stroke Length | 70.00 mm |
| Bore - Oversize | Standard |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2008 | Honda | TRX400EX Sportrax |
| 1999 | Honda | TRX400EX FourTrax |
| 1996-2004 | Honda | XR400R |
| 2009, 2012, 2013, 2014 | Honda | TRX400X |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes