| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size | 85.00 mm |
| Stroke Length | 70.00 mm |
| Riding Style | Snow |
| Displacement | 794 cc |
| Product Name | Piston Kit |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Units | Kit |
| Piston Diameter | 84.85 mm |
| Model | Pro-Lite |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
- Forged from high-silicon alloy for maximum strength and dependability
- Wiseco offers a complete range of popular piston models and years for both trail and racing applications
- Kit includes piston, rings, circlips and wrist pin
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010 | Polaris | 800 Dragon IQ |
| 2010 | Polaris | RMK 800 Shift w/144" Track |
| 2010 | Polaris | SwitchBack 800 Assault |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes