| Specification | Value |
|---|---|
| Units | Kit |
| Piston Diameter | 84.95 mm |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Stroke Length | 75.00 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Bore - Oversize | +0.50 mm |
| Model | Forged Series |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Bore Size | 85.00 mm |
| Displacement | 420 cc |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2010 | Yamaha | YFM450FX Wolverine 4x4 |
| 2006-2009 | Yamaha | YXR45F Rhino 450 |
| 2007-2014 | Yamaha | YFM450 Grizzly 4x4 Auto |
| 2003-2006 | Yamaha | YFM 450 Kodiak |
| 2018-2021 | Yamaha | YFM450 Kodiak 450 |
- MAP:
- Yes