| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | +1.00 mm / +1,00 mm |
| Riding Style | Watercraft |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Bore Size | 85.00 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy / Forged |
| Units | Kit |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Diameter | 84.87 mm |
| Model | Forged Series |
| Product Name | Piston Kit |
| Stroke Length | 68.00 mm |
- Most Wiseco 2-stroke pistons are forged from high-silicone bar stock
- Greater strength and lower expansion at high temperatures
- All Wiseco High-Performance pistons are priced with rings, wrist pins and circlips
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC) and fit only Wiseco pistons
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2004 | Yamaha | SR AR210 |
| 1999-2004 | Yamaha | SV1200 WaveRunner SUV1200 |
| 2003-2005 | Yamaha | LST1200A LX210 |
| 1999-2002 | Yamaha | LST1200 LS2000 |
| 1998-2000 | Yamaha | GP760 WaveRunner GP760 |
| 1998-1999 | Yamaha | XL760 WaveRunner XL760 |
| 1997-1999 | Yamaha | GP1200 WaveRunner GP1200 |
| 1997 | Yamaha | WVT760 WaveVenture 760 |
| 1996 | Yamaha | RA760 WaveRaider 760 |
| 1996 | Yamaha | WB760 WaveBlaster 760 |
| 2002 | Yamaha | LST1200 LX2000 |
| 2002 | Yamaha | XA1200A WaveRunner XLT1200 |
| 1998 | Yamaha | XL1200 WaveRunner XL1200 |
| 1996 | Yamaha | WB 760 WaveBlaster II |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes