| Specification | Value |
|---|---|
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Riding Style | ATV / Street / Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Bore - Oversize | Standard |
| Units | Kit |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Model | Forged Series |
| Product Name | Piston Kit |
| Displacement | 398 cc |
| Piston Diameter | 89.92 mm |
| Stroke Length | 62.60 mm |
| Bore Size | 90.00 mm |
- Designed and built for 4 stroke engine models
- Kit includes piston, piston rings, wrist pin(s) and circlips
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2004-2008 | Arctic Cat | DVX 400 |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z 400 K |
| 2000-2024 | Suzuki | DR-Z400S |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400E |
| 2000-2016 | Suzuki | DR-Z400 |
| 2005-2024 | Suzuki | DR-Z400SM |
| 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014 | Suzuki | LT-Z QuadSport 400 Z LE 4x2 |
| 2003-2014 | Suzuki | LT-Z400 QuadSport Z |
| 2012 | Suzuki | LT-Z400 QuadSport Z LE |
| 2015-2018 | Suzuki | LT-Z QuadSport 400 4x2 |
| 2000-2004 | Suzuki | DR-Z 400 SM |
| 2008 | Suzuki | LT-Z QuadSport 400Z SE 4x2 |
| 2003-2006 | Kawasaki | KFX400 |
| 2003 | Kawasaki | KLX400R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes