| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size | 95.00 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Units | Kit |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Riding Style | Off-Road / Street / Adventure Touring / Dual-Sport |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Displacement | 510 cc |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Model | Forged Series |
| Piston Diameter | 94.94 mm |
| Stroke Length | 72.00 mm |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2016 | KTM | 500 EXC |
| 2012-2016 | KTM | 500 XC-W |
| 2017-2019 | KTM | 500 EXC-F |
| 2014-2019 | Husqvarna | FE501 |
| 2013-2014 | Husaberg | FE501 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes