| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Size | 95.00 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Model | Forged Series |
| Piston Diameter | 94.92 mm |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Units | Kit |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Product Name | Piston Kit |
| Displacement | 426 cc |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 60.10 mm |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2000-2002 | Yamaha | YZ426F |
| 2001-2002 | Yamaha | WR426F |
- MAP:
- Yes