| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | Standard |
| Units | Kit |
| Compression Ratio | 11.4:1 |
| Piston Diameter | 94.94 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Riding Style | ATV |
| Displacement | 439 cc |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Stroke Length | 62.00 mm |
| Bore Size | 95.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Product Name | Piston Kit |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2024 | Yamaha | YFZ450R |
| 2004-2013 | Yamaha | YFZ450 |
| 2010-2011 | Yamaha | YFZ450X |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes