| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 641 cc |
| Model | Forged Series |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Off-Road |
| Piston Diameter | 95.95 mm |
| Product Name | Piston Kit |
| Stroke Length | 90.40 mm |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +1.00 mm |
| Compression Ratio | Stock |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Bore Size | 96.00 mm |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Engine Type | 4-Stroke |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1990-1995 | Suzuki | DR 650 |
| 1989-1994 | Suzuki | LS 650 Savage |
| 1986, 1987, 1988, 1995 | Suzuki | LS650 Savage |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes