| Specification | Value |
|---|---|
| Displacement | 598 cc |
| Model | Forged Series |
| Riding Style | Adventure Touring / Dual-Sport / Street / ATV |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Piston Diameter | 95.92 mm |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | +1.00 mm |
| Compression Ratio | Stock |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Product Name | Piston Kit |
| Stroke Length | 84.00 mm |
| Bore Size | 96.00 mm |
- Forged 4-stroke piston is designed for each specific engine application and built to the tightest tolerances for the ultimate combination of performance and strength
- Dedicated forgings allow for optimized strength-to-weight ratio
- Ideal for multiple purpose riding
- Kit includes piston, wrist pin, rings and circlips
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987-2003 | Yamaha | TT 600 |
| 1987-1996 | Yamaha | SRX 600 |
| 1996-2003 | Yamaha | XT 600 |
| 1984-1995 | Yamaha | XT600 |
| 1984-1986 | Yamaha | TT600 |
| 1998-2001 | Yamaha | YFM600FW Grizzly 4x4 |
| 1986 | Yamaha | SRX600 |
- MAP:
- Yes