| Specification | Value |
|---|---|
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Displacement | 1340 cc |
| Style | High Compression |
| Type | Top End |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Piston Diameter | 3.495" |
| Bore Size | 3.497" |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Aluminum |
| Stroke Length | 4-1/4" |
| Units | Kit |
| Bore - Oversize | Standard |
| Bore Oversize | Standard |
| Piston Head Shape | Large Dome +56.0 cc |
- Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum strength and dependability
- Kit Includes pistons, rings, retainer clips and chrome piston pins
- Includes X-Ring package (0.062" top ring, 0.062" compression ring, and 0.158" oil ring)
- Pistons are made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1983 | Harley-Davidson | FXRT Sport Glide |
| 1980-1983 | Harley-Davidson | FLT Tour Glide |
| 1980-1982 | Harley-Davidson | FLHS Electra Glide Sport |
| 1980-1984 | Harley-Davidson | FXWG Wide Glide |
| 1981 | Harley-Davidson | Electra Glide Heritage FLH |
| 1978, 1980, 1981, 1982, 1983, 1984 | Harley-Davidson | FLH Electra Glide |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | Fat Bob FXEF |
| 1980-1982 | Harley-Davidson | FXB Sturgis |
| 1983 | Harley-Davidson | FXDG Disc Glide |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | 1200 Electra Glide FLH |
| 1981-1983 | Harley-Davidson | FLTC Tour Glide Classic |
| 1980-1982 | Harley-Davidson | FXS Low Rider |
| 1979 | Harley-Davidson | Electra Glide FLH |
| 1982-1983 | Harley-Davidson | Super Glide II FXRS |
| 1982-1983 | Harley-Davidson | FXR Super Glide II |
| 1979 | Harley-Davidson | Low Rider FXS |
| 1981 | Harley-Davidson | FXEF Fat Bob |
| 1979-1980 | Harley-Davidson | Super Glide 80 FXE |
| 1981-1984 | Harley-Davidson | FXE Super Glide |
| 1983-1984 | Harley-Davidson | FXSB Low Rider - Belt |
| 1981-1982 | Harley-Davidson | Electra Glide Classic FLH |
| 1984 | Harley-Davidson | FLHX Electra Glide Special |
| 1980 | Harley-Davidson | Tour Glide Classic FLTC |
| 1983 | Harley-Davidson | Electra Glide Standard FLHT |
| 1983 | Harley-Davidson | FLHTC Electra Glide Classic |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes