| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Oversize | Standard |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Stroke Length | 3-13/16" |
| Bore Size | 3.498" |
| Type | Top End |
| Displacement | 1200 cc |
| Riding Style | Street |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Bore - Oversize | Standard |
| Color/Finish | Aluminum |
| Units | Kit |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Head Shape | Positive Dome +6.0 cc |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Piston Diameter | 3.4955" |
| Product Name | Rebuild Kit |
- Forged from high-silicon aluminum alloy for maximum strength and dependability
- Kit Includes pistons, rings, retainer clips and chrome piston pins
- Includes X-Ring package (0.062" top ring, 0.062" compression ring, and 0.158" oil ring)
- Pistons are made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1988-1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes