| Specification | Value |
|---|---|
| Compression Ratio | 9.2:1 |
| Type | Top End |
| Units | Kit |
| Bore Size | 103.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Stroke Length | 84.00 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Displacement | 700 cc |
| Piston Diameter | 102.94 mm |
| Product Name | Rebuild Kit |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007 | Yamaha | YFM 700 Grizzly AT FI SE 4x4 |
| 2007-2012 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto EPS |
| 2007-2013 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto |
| 2007 | Yamaha | YFM 700 Grizzly AT FI Outdoorsman Ed 4x4 |
| 2008, 2009, 2013 | Yamaha | YXR700F Rhino 700 FI Special Edition |
| 2008-2013 | Yamaha | YXR700F Rhino 700 FI |
| 2009-2013 | Yamaha | YFM700 Grizzly FI 4x4 Auto EPS SE |
| 2007-2009 | Yamaha | YFM 700 Grizzly AT FI Ducks Unltd Ed. 4x4 |
| 2007 | Yamaha | YFM 700 Grizzly AT FI Exploring Ed 4x4 |
| 2008-2009 | Yamaha | YXR700F Rhino 700 FI Sport Edition |
| 2011-2012 | Yamaha | YXR Rhino 700 Sport |
| 2013 | Yamaha | YFM450 Grizzly 4x4 Auto EPS |
| 2008-2009 | Yamaha | YXR700F Rhino 700 FI Ducks Unlimited |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes