| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 48.00 mm |
| Model | Forged Series |
| Riding Style | ATV |
| Type | Top End |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Stroke Length | 45.60 mm |
| Piston Diameter | 47.97 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Displacement | 83 cc |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1994-2001 | Yamaha | YFM80 Badger |
| 2002-2008 | Yamaha | YFM80W Raptor |
| 2005 | Yamaha | YFM80 Grizzly |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes