| Specification | Value |
|---|---|
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Diameter | 68.95 mm |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Riding Style | Street |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
| Displacement | 810 cc |
| Stroke Length | 54.14 mm |
| Bore - Oversize | +3,00 mm / +3.00 mm |
| Bore Size | 69.00 mm |
| Compression Ratio | 10.25:1 |
| Model | Forged Series |
| Type | Top End |
| Color/Finish | Aluminum |
- Complete engine kit includes pistons, ring sets, pistons pins, retainer clips and head gasket
- All Wiseco pistons are forged from aerospace aluminum alloys on Wiseco's state-of-the art forging presses
- Built on a legacy of championships for over 60 years by American craftsmen
- Wiseco pistons have the latest dyno-tested technology to out-perform the competition
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1983-1985 | Kawasaki | KZ 750 B |
| 1980-1985 | Kawasaki | KZ 750 E |
| 1980, 1981, 1982, 1984, 1985 | Kawasaki | KZ 750 L |
| 1983 | Kawasaki | KZ750L |
| 1980-1982 | Kawasaki | KZ750B/E |
| 1982-1985 | Kawasaki | ZX750 GPZ |
| 1980-1981 | Kawasaki | ZX 750 A GPz |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes