| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | +2.50 mm / +2,50 mm |
| Color/Finish | Aluminum |
| Stroke Length | 66.00 mm |
| Units | Kit |
| Compression Ratio | 10.25:1 |
| Displacement | 1075 cc |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Model | Forged Series |
| Type | Top End |
| Bore Size | 72.00 mm |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Riding Style | Street |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Piston Diameter | 71.95 mm |
| Piston Material | Forged 2618 Aluminum |
- Complete engine kit includes pistons, ring sets, pistons pins, retainer clips and head gasket
- All Wiseco pistons are forged from aerospace aluminum alloys on Wiseco's state-of-the art forging presses
- Built on a legacy of championships for over 60 years by American craftsmen
- Wiseco pistons have the latest dyno-tested technology to out-perform the competition
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1981-1983 | Kawasaki | KZ1000A/J |
| 1981-1983 | Kawasaki | KZ 1000 A |
| 1982-1983 | Kawasaki | KZ1000R Lawson Replica |
| 1981 | Kawasaki | KZ 1000 R Lawson Replica |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes