| Specification | Value |
|---|---|
| Bore - Oversize | +1.00 mm |
| Displacement | 283 cc |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Riding Style | ATV |
| Type | Top End |
| Bore Size | 75.50 mm |
| Piston Diameter | 75.42 mm |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Stroke Length | 65.00 mm |
| Model | Pro-Lite |
| Units | Kit |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC).
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1994-1995 | Polaris | 300 4x4 |
| 1994-2000 | Polaris | Xplorer 300 4x4 |
| 1994-1995 | Polaris | 300 2x4 |
| 1994-2000 | Polaris | Xpress 300 |
| 1994-2000 | Polaris | Big Boss 300 6x6 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes