| Specification | Value |
|---|---|
| Bore Size | 91.50 mm |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Type | Top End |
| Displacement | 432 cc |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Units | Kit |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Model | Forged Series |
| Riding Style | ATV |
| Stroke Length | 68.00 mm |
| Piston Diameter | 91.42 mm |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-2004 | Honda | TRX450FE FourTrax Foreman ES |
| 1998-2004 | Honda | TRX450FM FourTrax Foreman S |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes