| Specification | Value |
|---|---|
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Piston Diameter | 99.12 mm |
| Engine Type | 4-Stroke |
| Piston Material | 2618 Aluminum Alloy |
| Product Name | Rebuild Kit |
| Bore Size | 99.20 mm |
| Type | Top End |
| Units | Kit |
| Model | Forged Series |
| Riding Style | ATV |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Displacement | 499 cc |
| Stroke Length | 64.60 mm |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC)
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2006-2007 | Polaris | Outlaw 500 |
| 2003-2007 | Polaris | Predator 500 4x2 |
| 2003-2007 | Polaris | Predator 500 50th Anniversary Edition |
| 2003-2007 | Polaris | Predator 500 Dale Earnheadt Jr. Edition |
| 2003-2007 | Polaris | Predator 500 LE |
| 2003-2007 | Polaris | Predator 500 LE Black/Silver |
| 2006-2007 | Polaris | Outlaw 500 4x4 |
| 2003-2007 | Polaris | Predator 500 |
| 2003-2007 | Polaris | Predator 500 Troy Lee Edition |
| 2003-2007 | Polaris | Predator 500 Cross Country |
| 2006-2007 | Polaris | Outlaw 500 IRS 4x2 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes