| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Pro-Lite |
| Riding Style | Off-Road |
| Stroke Length | 47.80 mm |
| Piston Material | 4032 Aluminum Alloy |
| Bore - Oversize | +3.00 mm |
| Bore Size | 50.50 mm |
| Engine Type | 2-Stroke |
| Skirt Coating | Non-Coated |
| Piston Diameter | 50.45 mm |
| Type | Top End |
| Units | Kit |
| Displacement | 84.7 cc |
| Product Name | Rebuild Kit |
- Complete piston kit includes pistons, rings, wrist pins, circlips and top-end gasket kit for one complete engine
- Wiseco pistons can be fitted only with Wiseco rings
- Wiseco ring types are not interchangeable (i.e., CD is not interchangeable with LC).
- Cylinder sleeves must be purchased separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2007 | Honda | CR85R |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes